Přečerpávací vodní elektrárna

8. července 2007 v 19:04 |  Místa v okolí

Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně

Tisknout
1.5. - 30.9.: Z důvodu opravy horní nádrže PVE Dlouhé Stráně bude provoz exkurzí, infocentra a přístup na horní nádrž přerušen 2.5. - 31.8.2007, cyklostezka a turistické trasy v okolí horní nádrže uzavřeny 1.5. - 30.9.2007. Aktuální informace na telefonu 583235091.
Přečerpávací vodní elektrárma Dlouhé stráně se v roce 2005 zařadila mezi 7 největších divů České republiky (www.idnes.cz). Stanula tak mezi nejvýznamnějšími českými památkami jako jsou Hrad Karlštejn, Pražský hrad nebo Zámek Hluboká. V samotném finále hlasovací soutěže se stala dokonce největším Divem České republiky, když pro ni hlasovalo celkem 119 158 občanů.
Popis elektrárny:
Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé Stráně se nachází na říčce Divoká Desná v pohoří Jeseníky, u obce Loučná nad Desnou v okrese Šumperk. Jejím posláním je plnit pro elektroenergetickou soustavu naší republiky svým výkonem 650 MW statické a dynamické služby. Statickou službou se rozumí efektivní přeměna přebytku energie v soustavě na energii špičkovou. Tento proces se uskutečňuje čerpáním vody z dolní nádrže do horní v době jejího přebytku a opačně - výrobou elektrické energie turbinovým provozem. Mezi dynamické služby patří zejména podíl PVE na regulaci výkonu a frekvence v soustavě a funkce pohotové rezervy v systému.
Fotografie ze stavby elektrárny najdete ZDE.
Voda z horní nádrže umístěné ve výši 1350 m nad úrovní moře je vedená dvěma tlakovými přivaděči o průměru 3,6 m a délce 1,5 km k turbínám. Obě reverzní soustrojí, každé o výkonu 325 MW, jsou umístěna v podzemní kaverně turbín o délce 87 m, šířce 25,5 m a výšce 50 m. Blokové transformátory jsou umístěny v podzemní komoře o délce 117 m, šířce 16 m a výšce 21,5 m. V podzemí se dále nacházejí komunikační, technologické a věteací tunely a štoly o celkové délce 8,5 km. Podzemní elektrárna je spojena s dolní nádrží dvěma odpadními tunely o vnitřním průměru 5,2 m. Výkon je z podzemí veden kabelovými vodiči o napětí 400 kV na zapouzdřené vývodové pole a odtud venkovním vedením délky 52 km do rozvodny v Krasíkově.
PVE Dlouhé stráně - dolní a horní nádrž:
Turistika:
Vjezd do areálu PVE Dlouhé stráně není povolen. Pokud chcete shlédnout všechny výše popsané objekty PVE, je možno se zůčastnit pravidelných exkurzí, pořádaných firmou ENERGOTIS. Informační středisko se nachází na čerpací stanici v Loučné nad Desnou, telefon: 583 235 091.
Technické údaje:
Výkon elektrárny:650 MW
Druhy provozu:turbínový, čerpadlový, kompenzační
Počet soustrojí:2 kusy
Typ turbín:FR 100
Průměr oběžného kola:4 540 mm
Turbínový spád:534,3 m
Objem horní nádrže:2 580 000 m3
Kóta koruny horní hráze:1 350 m.n.m
Objem dolní nádrže:3 405 000 m3
Kóta koruny dolní hráze:824,7 m.n.m
Předpokládaná roční výroba:997,8 GWh
Přechod z klidu do max. výkonu:do 100 s
PVE Dlouhé stráně v létě a v zimě:
Jak se tam dostanete:
Automobilem:

  • z Jeseníku (Polska...) - po silnici I/44 směr Šumperk, v Bělé pod Pradědem (Domašov) odbočte doprava na Šumperk, projeďte Bělou pod Pradědem - Filipovicemi. Přejeďte Červenohorské sedlo, za poslední pravotočivou zatáčkou pod sedlem odbočte ostře doleva. Povolení ke vjezdu na tuto komunikaci musíte mít předem vyjednané.
  • ze Šumperka (Olomouce, Brna...) - po silnici I/44 přes Velké Losiny, Loučnou nad Desnou do Koutů nad Desnou (směr Jeseník). Po projetí Koutů n. D. následuje dlouhý přímý úsek, za ním následuje ostrá levotočivá zatáčka vedoucí na Červenohorské sedlo (1. zatáčka). Těsně před ní odbočte doprava na místní komunikaci. Povolení ke vjezdu na tuto komunikaci musíte mít předem vyjednané.
  • z Bruntálu (Opavy, Ostravy...) - po silnici I/11 přes Rýmařov (směr Šumperk), dále pokračujte po silnici I/44 viz cesta ze Šumperka.

    Autobusové spojení:
    Autobusová zastávka Loučná n.Des.,Kouty n.Des.,most, 10 min., místní linky Šumperk - Kouty a Šumperk - Jeseník, dálkové linky Brno - Jeseník. Dále pěšky.

    Vlakové spojení: železniční stanice Kouty nad Desnou, konečná stanice soukromé tratě Šumperk - Kouty nad Desnou, provozovanou firmou Connex. Jednotné jízdenky na tuto trať je možné zcela běžným způsobem zakoupit pro přímou jízdu ve kterékoliv pokladně Českých drah, pouze zavazadla je nutno znovu odbavit v přechodové stanici Šumperk. Dále pěšky.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 vaclav  jelinek vaclav jelinek | E-mail | 26. května 2011 v 21:43 | Reagovat

tuto neděly jedem do Jeseníků,je možné jet sprosim o odpověd..vym autem ZTP na slezkou Hartu??????????

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama