Pěší turistika

15. října 2007 v 14:14 |  Pěší turistika

Jeseník

Město s původním názvem Frývaldov. Poprvé připomínáno již roku 1267. Rozvoj města byl spojen s těžbou zlata a železných rud, jejich zpracováním a textilním průmyslem. Lázně Jeseník leží asi 2 km od centra města a patří mezi světoznámé lázně, především díky jejich zakladateli Vincencu Priessnitzovi. Léčí se zde především neuropsychická onemocnění a nemoci krevní. Nachází se zde 30 pramenů s množstvím upravených kolonád a lázeňských budov. Hlavní léčebná budova byla vystavena roku 1910 vídeňským architektem Bauerem. Město Jeseník je také známé ojedinělou stavební památkou - Vodním hradem ze 13. století. V polovině 16. století byl tento hrad přebudován na renesanční zámek. K dalším zajímavým stavbám v Jeseníku patří původně renesanční radnice z 17. století a původně gotický kostel z roku 1418. Město Jeseník nabízí i řadu příležitostí pro turistiku a zimní sporty. V okolí se nachází několik lyžařských vleků.
Renesanční radnice
Sanatorium Priessnitz
Lázně Jeseník

Obří skály

Vyhlídkové skály (1082 m.n.m.) tvořené 10-16 m vysokými skalisky ze svoru s velkými krystaly staurolitu. Je z nich krásný pohled ke Smrku v Rychlebských horách a do údolí Bělé. Skály jsou opředeny mnoha pověstmi. V současnosti jsou vyhledávaným místem horolezců.
Obří skály
Jedna ze skal

Lanovka z Ramzové na Šerák

Sedačková lanovka Ramzová - Šerák

Sedačková lanovka začíná v obci Ramzová a vede na vrchol hory Šerák s mezistanicí Černava. Provoz první části započal v roce 1976. Dnes je lanovka dvousedačková s kapacitou 1000 osob za hodinu. Část z Ramzové na Černavu je 1340 m dlouhá a překonává rozdíl 280 m. Část z Černavy na vrchol hory Šerák je 1852 m dlouhá se stejným převýšením.
Lanovka jezdí každých 30 minut (červenec-srpen od 8:30 do 17:30, září-červen od 8:30 do 16:30). V dubnu je uzavřena. Možnost slev pro skupiny.

Šerák - Branná

Trasa začíná u horní stanice lanovky na Šeráku, kam se lze dostat z lanovkou Ramzové, a pokračuje dále po žluté turistické značce k chatě Jiřího těsně pod vrcholem hory. Poté jdeme po hřebeni směrem ke Keprníku k rozcestí s červenou značkou. Dále pokračujeme po červené značce na vrchol Keprníku. Většinu cesty jdeme po území přírodní rezervace Šerák-Keprník. Z vrcholu setupujeme k Trojmezí a na rozcestí uprostřed lesa odbočíme na žlutou turistickou trasu, kterou pokračujeme přes prameniště Hučivé Desné na vrchol Vozky k výraznému skalisku. Je odtud nádherný výhled na Brannou, Staroměstsko, Králický Sněžník a hřeben Hrubého Jeseníku. Z vrcholu se vracíme zpět na rozcestí, kde se dáváme strmě dolu po žluté turistické značce. Míjíme rozsáhlé rašeliniště. Zlutá značka nás dovede k rozcestí nad Hášovou loveckou chatou a dále klesáme k Volské louce. Odtud sestupujeme již mírněji po svazích Trojáku k hájovně Banjaluka a pokračujeme podél Branné po silničce až k rozcestí u mostu v Branné nedaleko železniční zastávky.
Šerák a chata Jiřího
Vrcholové skalisko Vozky
Branná

Zlatý Chlum

Vrch (885 m.n.m.) nad městem Jeseník s kamennou rozhlednou, 22m vysoku. Rozhledna byla postavena roku 1899 německým turistickým spolkem. Z rozhledny je krásný výhled na Rychlebské hory, Hrubý Jeseník, Králický Sněžník, Biskupskou horu a do polské roviny. V letním období je zde možnost občerstvení.

Červenohorské sedlo

Jedno z nejvýznamějších turistických, lyžařských a rekreačních středisek oblasti Hrubého Jeseníku. Nachází se ve výšce 1013 m.n.m. Roku 1935 zde byla Klubem českých turistů zbudována turistická chata, sloužící dodnes. Na sedle se nachází několik lyžařských vleků. Je zde také hlavní sídlo Horské služby. Sedlo je východiskem pro množství výletů do této oblasti.
Sedlo v létě
Parkoviště v sedle
Vršek Skiareálu Červenohorské sedlo

Rejvíz

Nejvíše položená obec ve Slezsku, nacházející se v romantické krajině uprostřed hlubokých lesů. Je cílem turistiky, především díky krásným "mechovým jezírkům" - Velkému a Malému, která jsou centrem největší slezské přírodní rezervace, vrcholového rašeliniště. Stáří rašeliniště se odhaduje na 6-7 tisíc let. Mimo značené cesty je kvůli ochraně přírody rezervace veřejnosti nepřístupná. Rezervací vede naučná stezka k Velkému mechovému jezírku. Stezka seznamuje návštěvníky se vzácnými druhy rostlin a živočichů této oblasti a její počátek je u chaty Rejvíz. V chatě lze shlédnout zajímavé vyřezávané židle s postavami zdejších usedlíků, které jsou dílem místního řezbáře.
Velké mechové jezírko
Rašeliniště
Velké mechové jezírko

sedlo Skřítek - Červenohorské sedlo

Trasa začíná v sedle Skřítek u místního motorestu a pokračuje lesní cesou po zelené turistické značce k informačnímu místu Nad Skřítkem. Dále trasa vede kolem přírodní rezervace Rašeliniště Na Skřítku úvozem a lesem na Ztracené kameny. Je odtud krásný výhled. Ze Ztracených kamenů jde trasa po hřebeni porosty kosodřeviny okolo skalisek Pec a Pecný k Jelení studánce, kde pramení Podolský potok. Odtud pokračujeme kolem Vysoké hole a Petrových kamenů na Ovčárnu a od ní po asfaltové silničce až na vrchol Pradědu. Z vrcholu hory se vracíme stejnou cestou k rozcestí pod Pradědem a odtud jdeme vpravo po červené turistické trase k chatě Švýcárna. Od chaty vede trasa na rozcestí Slatě a dále po červené značce hřebenem na Velký Jezerník a Klínovec. Cestou překonováme rašelinové mokřiny. Po průchodu pasekou sestupujeme kolem lyžařského vleku k silnici ze Šumperka do Jeseníku. Odtud je to již kousek do areálu v Červenohorském sedle.
Sedlo Skřítek
Praděd
Červenohorské sedlo

Praděd

Nejvyšší hora Moravy (1492 m.n.m.). Na jejím vrcholu byla již roku 1912 vybudována rozhledna, která však byla roku 1959 odstraněna. Na jejím místě vyrostla po roku 1970 televizní věž vysoká 145 m s vysílačem a rozhlednou ve výšce 40m. V objektu věže je možnost občerstvení v restauraci. Vysílač na vrcholu tvoří výraznou dominantu Moravy. Při příznivých podmínkách lze spatřit Krkonoše, polské roviny i Vysoké Tatry. Masív Pradědu je přírodní rezervací s charakteristickou květenou alpských polí. Na severozápadní straně se nachází Tabulové kameny s mnoha druhy mechů, lišejníků a jiných vzácných rostlin. Kvůli vzácné květeně je přístup na vrchol Pradědu povolen pouze po značených turistických cestách.
Praděd v zimě
Letní pohled
Cesta na Praděd
Pohled z Pradědu na Ovčárnu v zimě
Tabulové skály u Pradědu

Naučná stezka Bílá Opava

Naučná stezka Bílá opava je krásná a také turisticky náročná cesta kolem vodopádů Bíle Opavy. Naučná stezka začíná na žluté turistické značce kousek od Ovčárny, kam je možné dojet autobusem a končí v lázeňském městečku Karlova Studánka. . Kromě několika vodopádů, četných kaskád a peřejí, skalních útvarů a romantických zákoutí smrkového pralesa naučná stezka nabízí na 5 informačních tabulích i základní informace o přírodě v této jedinečné rezervaci.

Zlaté Hory

Město je poprvé připomínáno roku 1263. Již počátkem 14. století obdrželo městská práva od opavského vévody Mikuláše. Rozvoj města byl spojen s těžbou rudy. Roku 1640 bylo město vypáleno švédskými vojsky. Do života města i okolí neblaze zasáhly také inviziční procesy s čarodějnicemi v 17. století. K zajímavým architektonickým památkám patří bývalá barokní radnice z konce 18. století. Další významnou budovou je stará pošta postavená ve stylu holandského baroka roku 1698. Ve městě je také několik zajímavých měšťanských domů.
Kaple Panny Marie Pomocné
Městské muzeum
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama